وقتی وارد بازار گاوصندوق می شویم با حجم زیادی از گاوصندوق های مختلف از برند های متنوع ایرانی و خارجی روبه رو می شویم. اما نکته مهم اینجاست که بین این تعداد گاوصندوق چطور محصول مناسب مان را پیدا کنیم؟ دنبال چه ویژگی هایی در گاوصندوق ها باید باشیم ؟

در قسمت اول همین مقاله درباره ویژگی نسوز و ضدسرقت بودن محصول صحبت کردیم. مشخص کردیم از کجا باید مطمئن شوید که یک گاوصندوق این دو ویژگی را دارد و به طور کلی اهمیت این دو مورد چقدر است.

در این جا قصد داریم کمی تخصصی تر محصولات خانگی را بررسی کنیم. ببینیم چه ویژگی ها و امکاناتی در یک گاوصندوق خانگی بیشتر مهم است و کدام یک از آن ها می تواند امنیت بیشتری برای ما فراهم کند.

حرف اول در هر گاوصندوقی، ضدسرقت بودن است

گاوصندوقی که انتخاب می کنید باید پارامتر ها و فاکتور های اولیه ضدسرقت بودن را داشته باشد. ضدسرقت بودن در یک گاوصندوق جزء الزامات است. یک بخش مهم از این فاکتور ها ارتباط مستقیم با ساختار گاوصندوق مانند آلیاژ فولاد به کار رفته،  ضخامت بدنه و موارد این چنینی دارد که بهترین میانبر برای اطمینان از آن ها استناد به استاندارد هایی است که ارایه می شود. یکی از استاندارد های معتبر در این زمینه استاندارد rsc آمریکا است .

آپشن های مهم در گاوصندوق های خانگی

در هر گاوصندوق خانگی یک سری ویژگی ها و آپشن ها وجود دارد که ضریب امنیت گاوصندوق را بالا می برد. گاوصندوق خانگی که دارای سیستم های آژیر یا آپشن های ضدسرقت هستند به نسبت محصولاتی که فاقد این فاکتور ها هستند ضریب امنیت بالاتری دارند. به عنوان مثال وجود یک سیستم آژیر ضدسرقت در یک گاوصندوق خانگی باعث می شود سارق نتواند به فعالیت خودش ادامه بدهد و اطرافیان را آگاه کند.

یکی دیگر از پارامتر هایی که در یک گاوصندوق خانگی می تواند ضریب امنیت را به حد قابل توجهی بالا ببرد سیستم گلس لاک است. گلس لاک یک آپشن امنیتی است که باعث می شود درب گاوصندوق کامل پلمپ شود و امکان باز کردن آن به صفر برسد. وقتی سیستم گلس لاک در یک گاوصندوق خانگی فعال شود، حتی خبره ترین تکنسین ها نیز به مدت زمانی حدود 5 تا 7 ساعت نیاز دارند تا درب گاوصندوق را باز کنند.

 اولویت گاوصندوق های دیجیتال نسبت به سایر محصولات 

محصولات دیجیتال به نسبت سایر محصولات مکانیکی به طور کلی اولویت بیشتری دارند. چراکه هم کاربری راحت تری دارند هم ضریب امنیت بالاتری به نسبت سایر محصولات دارند. عموما به مشتریان پیشنهاد می شود به دنبال گاوصندوق دیجیتال باشند. گاوصندوق های دیجیتال از آن دست محصولاتی هستند که خیلی خوب با تکنولوژی های روز دنیا هماهنگ شدند و در بازار کلی طرفدار برای خود پیدا کردند. گاوصندوق دیجیتال امکانات بیشتری در اختیار افراد قرار می دهند و سرعت عملکرد بالاتری به نسبت سایر محصولات دارند. در یم مقایسه ای که سایت deen safe روی محصولات دیجیتال و مکانیکی انجام داد ، سرعت عملکرد یک گاوصندوق دیجیتال تقریبا 3 برابر یک محصول مکانیکی است.

گاوصندوق های دیجیتال طراحی پیچیده ای دارند و حدس زدن نقشه برد آن ها کار هر کسی نیست. درباره گاوصندوق های دیجیتال گفتیم اما باید بدانید که هر گاوصندوق دیجیتالی امن نیست. دیجیتال بودن دلیل به امنیت نیست . یک گاوصندوق دیجیتال در صورتی امن است که طراحی سیستم بردهای آن کاملا حرفه ای باشد. در تشخیص این مورد بهترین راه استفاده از محصولاتی است که توسط برند های معتبر مانند سامسونگ طراحی شده اند.

ابعاد و وزن در محصولات خانگی

در گاوصندوق های خانگی بحث ابعاد و وزن عموما مطرح است. اما موضوعی که مشتریان عموما بیشتر با آن درگیر هستند بحث وزن گاوصندوق است. اینکه وزن گاوصندوق بخشی از امنیت محصول شکی نیست اما همه چیز به وزن ختم نمی شود. چه بسیار گاوصندوق های سنگینی که به راحتی سرقت شدند. با توجه به زندگی امروزی دیگر جایی برای گاوصندوق های سنگین یکی دو تنی نیست. گاوصندوق هایی انتخاب کنید که به لحاظ وزنی در حد معقولی هستند اما می توانند به راحتی به زمین پیچ و مهره شوند و نگرانی از بابت جابه‌جایی آن ها وجود نداشته باشد. پیشنهاد می کنیم به جای تمرکز روی وزن گاوصندوق بیشتر روی سیستم الکترونیکی و موارد اینچنینی تمرکز داشته باشید. سنگین ترین گاوصندوق اگر سیستم رمز ضعیفی داشته باشد همان جا در محل باز می شود و اصلا وزن دیگر اهمیتی پیدا نمی کند.