ضخامت درب و بدنه در گاوصندوق های ایرانی اغلب بسیار بالاست. به همین دلیل فضای مفید داخلی گاوصندوق ها با وجود سایز بزرگ گاوصندوق محدود است. در این نوشته می خواهیم درباره علت بالا بودن ضخامت درب و بدنه در برخی گاوصندوق ها صحبت کنیم و ببنیم چه تاثیری روی امنیت در گاوصندوق ها دارند.  آیا این ضخامت بالای درب و بدنه روی امنیت گاوصندوق و جلوگیری از سرقت آن موثر است یا خیر؟

بسیاری از مشتریان در انتخاب و تصمیم گیری گاوصندوق بخصوص زمان مقایسه گاوصندوق های ایرانی و خارجی به این مشکل برمی خورند که چون گاوصندوق های ایرانی ضخامت درب و بدنه بالاتری دارند پس در برابر ابزاری های مانند دیلم و به طور کلی در برابر آسیب زدن به گاوصندوق محصولات امن تری هستند. در حالیکه این ضخامت به دلیل ماده ای است که بین دوجداره گاوصندوق برای مقاومت آن در آتش سوزی پر می شود.

در گاوصندوق های ایرانی بین دوجداره محصول از بتن و مصالح پر می شود. این مواد برای اینکه بتوانند عایق حرارتی باشند باید با ضخامت و حجم بیشتری پر شوند. در حالیکه همین مواد عایق در محصولات خارجی آلیاژ هایی هستند که حتی با ضخامت کم و محدود نیز در شرایط آتش سوزی مقاوم هستند. جالب است بدانید که این آلیاژ ها در مقایسه با بتن و مصالح نیز مقاومت بیشتری دارند. در نوشته مرتبط با جنس عایق های حرارتی و تاثیر آنها روی مقاومت گاوصندوق بیشتر درباره این موضع صحبت کرده ایم و به صورت دقیق درباره میزان مقاومت هر کدام از آنها صحبت کردیم.

تا به اینجا متوجه شدیم که علت ضخامت بالای درب و بدنه در محصولات ایرانی چیست. یکی دیگر از تاثیرات این ضخامت بالا و به کار رفتن بتن و مصالح در این محصولات روی وزن آنهاست. وزن گاوصندوق های ایرانی اغلب بسیار بالاست که این وزن نشات گرفته از بتن است.

آیا ضخامت بالای درب و بدنه روی ضد دیلم بودن محصول موثر است؟

در حقیقت علت اینکه بعضی از محصولات به راحتی توسط دیلم باز می شوند و آسیب می بینند نوع طراحی محصول است نه ضخامت درب و بدنه. قالب درب پلکانی محصول را در  برابر دیلم مقاوم می کند و باعث می شود که دیلم در پلکان اول گیر کند و تکیه گاهی برای اعمال نیرو نداشته باشد.

مشکلات ضخامت بالای درب وبدنه در گاوصندوق های خانگی و اداری

ضخامت بالای درب و بدنه در این محصولات فضای مفید داخلی را کم می کند. این یکی از مشکلات اصلی گاوصندوق های اداری است. در گاوصندوق های اداری اغلب موارد و اسناد زیادی برای نگهداری وجود دارند. زونکن ها و اسناد مدارکی که همه باید در صندوق اداری نگهداری شوند. کم بودن فضای داخلی اغلب باعث می شوند که سازمان ها چند گاوصندوق اداری تهیه کنند و یا یک گاوصندوق اداری با ابعاد بزرگ داشته باشند که مشکلات جابجایی و وزن آنها بسیار زیاد است.

در گاوصندوق های خانگی علاوه بر محدودیت فضای داخلی مشکل بیشتر روی وزن این محصولات است. استفاده از گاوصندوق خانگی با وزن بالا در محیط منزل و آپارتمان ها واقعا مشکل است و دردسر های زیادی دارد. بخصوص اگر اجاره نشین باشید عملا هزینه جابجایی این گاوصندوق خانگی سنگین وزن در اثاث کشی ها باعث می شود که صاحبان آنها از جابجایی منصرف شوند و محصولشان را در بفروشند.