درباره گاوصندوق های بایومتریک چقدر می دانید؟ اصطلاح بایومتریک برای استفاده از کدهای ژنتیکی موجودات زنده به کار می رود. در واقع در گاوصندوق های بایومتریک برای سیستم رمزنگاری و قفل آن ها از سیستم هایی استفاده شده که با کد های ژنتیکی مانند الگوی اثرانگشت یا اسکنر عنبیه کار می کنند. در این گاوصندوق ها، الگوی اثرانگشت یا عنبیه فرد تبدیل به یک کد مشخص می شود که در دفعات بعدی در صورت تطابق الگو با کد، قفل گاوصندوق باز خواهد شد.

در برخی از محصولات قفل های بایومتریک به نوعی الزامی است، مثلا در گاوصندوق اسلحه، به کار رفتن قفل های بایومتریک و اثرانگشتی دارای حسگر جریان خون باعث می شود که هیچ کس به جز نتواند درب گاوصندوق را باز کند. ممکن است کودک شما یا هر فرد دیگری رمز گاوصندوق را حدس بزند و بتواند قفل را باز کند اما در گاوصندوق های با قفل بایومتریک هیچ حدس و گمان راه به جایی نخواهد برد. در مدل های جدید گاوصندوق اسلحه قفل های اثرانگشتی دارای حسگر جریان خون استفاده می شود که احتمال سوء استفاده را به حداقل می رساند. در گاوصندوق های دکوراتیو عموما از قفل های تمام دیجیتال و بایومتریک استفاده می شود تا ظاهر و امنیت گاوصندوق دکوراتیو حفظ شود. 

قفل های بایومتریک در حال حاضر شامل قفل های اسکنر عنبیه و اثرانگشت می شوند. گاوصندوق های اثرانگشتی در حال حاضر بیشتر در بازار دیده می شوند و جزء محصولات محبوب به شمار می روند. گاوصندوق اثرانگشتی حدودا جزء محصولات پایه ثابت کمپانی های تولید کننده گاوصندوق است. گاوصندوق اثرانگشتی دقیقا همان چیزی که هم می تواند امنیت ایجاد کند و هم اینکه مشکلات سایر گاوصندوق ها را نداشته باشید.  اگر بخواهیم مقایسه بین این دو داشته باشیم باید بگوییم که قفل های اسکنر عنبیه کاربرد کمتری در صنعت گاوصندوق دارند و بیشتر برای باز کردن درب اتاق های امن در سازمان های بزرگ استفاده می شود. اما در اسکن الگوی عنبیه، 240 فاکتور مختلف ثبت می شود، این یعنی 10 برابر دقیق تر از یک سیستم اسکنر الگوی اثرانگشت.

گاوصندوق هایی با قفل بایومتریک در واقع در دسته گاوصندوق های دیجیتال قرار می گیرند و تمامی ویژگی های یک گاوصندوق دیجیتال را حتی یک در یک لول بالاتر دارند. گاوصندوق هایی با قفل دیجیتال از سایر قفل ها امن تر هستند، دسترسی آن ها سریع تر است و سرعت عملکرد بالاتری دارند. گاوصندوق های دیجیتال به جز شرایط سخت محیطی در بقیه موارد عموما کاربرد بهتری دارند. اما یک گاوصندوق دیجیتال با قفل اثرانگشتی یا اسکنر عنبیه از هر جهت، مانند امنیت، سرعت دسترسی، عدم نیاز به کلید و رمز عبور و ... در سطح بالاتری قرار دارند و به نوعی یک گاوصندوق امن و تمام عیار هستند. اما فراموش نکنید که حتی در گاوصندوق های بایومتریک نیز باید توجه داشته باشید که از سایر ویژگی های یک گاوصندوق امن مانند نسوز بودن یا حتی ضدآب بودن غافل نشوید.